Uçuştan Kaç Saat Önce Havaalanında Olunmalıdır?

Uçuştan Kaç Saat Önce Havaalanında Olunmalı
+

Uçuştan kaç saat önce havaalanında olunmalı

Zamanında Check-in yaptırmak ve uçağı kaçırmamak için uçuştan kaç saat önce havaalanında olunmalıdır biliyor musunuz? Uçuş saatinden iç hatlarda 1 saat, dış hatlarda ise 2 saat önce havaalanında olmaya özen göstermenizi tavsiye ediyoruz. Check-in işlemleri her ne kadar iç hatlarda 30 dakika, dış hatlarda 45 dakika önce sona erse de riske girmeye hiç gerek yok!

En çok uçak kaçırma nedenleri

1. Trafik problemi

Bir çoğumuzun başına gelebilen bir neden olan Trafik özellikle de İstanbul gibi metropol şehirler de uçuş saatine yetişemeyerek yeni bilet satın almaya sebep olabiliyor. Uçuşunuzu kaçırmamanız için kendinize yakın olan havalimanını seçerek ya da trafiği göz önüne alarak yola çıkmanızı şiddetle öneriyoruz.

2. İlk defa gidilen havalimanı

İlk defa gittiğiniz bir havalimanında özellikle de İstanbul Havalimanı gibi büyük bir havalimanıysa Check-in kontuarını ya da uçuş kapınızı bulamayabilirsiniz. Ya da kalabalık bir ana denk gelerek bir koşuşturma içersine girebilirsiniz. Özellikle de yeni İstanbul havaalanında girişten uçağa ulaşmanız 1-2 km uzaklıkta olabilmektedir.

İlk defa uçağa binecekseniz havaalanı personelinden yardım alabilirsiniz. İzmir havaalanında her ne kadar giriş ve uçak kapısına ulaşmak kolay olsa da 30 saniyelik bir gecikme ile bile sizin Check-in işlemlerinizi tamamlamayıp sizi uçağa almazlar. Uçağı kaçırmak üzereyseniz online Check-in yaparak valiz vermeden uçağa geçiş yapma ihtimaliniz bulunmaktadır. Uçuş saatlerinizi paylaştığınız izmir havalimanı transfer şirketiniz sizi zamanında havaalanına götürebilir.

3. Anonsu kaçırmak ya da duymamak

İnsanların en çok başına gelen diğer uçak kaçırma sebeplerinden biri de anonsu duymama ya da kaçırmadır. Bir şeyler yiyebilir veya tuvalete gitmiş olabilirsiniz. Son anonsu duymadığınızda uçak kapıları kapattıktan sonra sizi almayacaklardır.

4. Uyuyakalmak

Uykuyu hepimiz seviyoruz 🙂 Alarmın çalmaması ya da çalan alarmı kapatıp uyumaya devam etmek. Telefonun sarjı bitmesi gibi benzer sebeplerden dolayı uyuyakalabilir ve uyandığınızda kendinize uçuştan kaç saat önce havaalanında olunmalıdır gibi sorular sorabilirsiniz.

5. Pasaportu ya da kimliği unutmak

Evden çıkmadan önce pasaport, kimlik ve diğer gerekli olan şeyleri yanınıza almayı unutmayınız. Kimliksiz özellikle de pasaport olmadan uçuşunuz gerçekleşmeyebilir.

İç hatlarda 1, Dış hatlarda 2 saat önce havaalanında olmaya özen göstermeliyiz

Aksi halde uçak kaçırma nedenlerinden birisi sizin de başınıza gelebilir.

Siz de daha önce uçuşunuzu kaçırdıysanız sebebini bizimle yorum bölümünden paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar yazarların görüşlerini yansıtır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. *