İzmir’de Gezilecek Yerler | En Güzel 25 Yer

+

İzmir’de gezilecek yerler seni bekliyor. İzmir’de görülecek en güzel 25 yeri keşfetmeye hazır mısın? Türkiye’deki büyük şehirleri düşündüğünüzde, muhtemelen otomatik olarak önce İstanbul’u, ardından başkent Ankara’yı düşünürsünüz. Tabii ki, bunlar hedef listenize ekleyebileceğiniz iki harika şehir, ancak yalnızca bunların tek seçenek olduğunu varsayarak özel bir şeyi kaçırıyorsunuz. Türkiye’de görülmesi gereken bir diğer harika yer ise İzmir.

İzmir, her köşesinde gizlenen tarihiyle fantastik, genç, canlı ve popüler bir şehirdir. Ege kıyı şeridinde yer alan İzmir, aynı zamanda süper güzel ve çok Instagramlanabilir. Rıhtımlar boyunca atlı bir araba yolculuğunun keyfini çıkarmaya ne dersiniz? İzmir’de mümkün!

Antik çağda İzmir, Smyrna olarak biliniyordu. Türkiye’nin çoğu gibi, yıllar içinde Yunanlılar, Romalılar ve Osmanlılar da dahil olmak üzere çeşitli imparatorluklar arasında el değiştirdi.

Burada eski ve yeninin harika bir karışımını fark edeceksiniz. İzmir, büyük bir üniversite şehri olmasının yanı sıra harika alışveriş fırsatları da sunuyor. Gece hayatı canlı ve çeşitlidir, gastronomi ciddi anlamda yerindedir ve aynı zamanda keşfedilecek çok sayıda tarih vardır.

İşleri sizin için daraltmak için, bu kozmopolit ve düpedüz güzel şehri ziyaretiniz sırasında İzmir’de gezilecek yerlere göz atalım.

1. İzmir Arkeoloji Müzesi

Şehirde gördüğünüz çeşitli arkeoloji örneklerine aşık olduysanız, İzmir Arkeoloji Müzesi’nde mutlaka birkaç saat geçirmelisiniz.

Müzede, çoğu Yunan ve Roma dönemlerinin yanı sıra Tunç Çağı’na kadar uzanan sayısız ilginç eser bulacaksınız. Bu, tarih ve kültür sevenler için İzmir’de yapılacak en iyi şeylerden biridir.

2. İzmir Saat Kulesi

Bu ikonik anıtla İzmir’e gelip fotoğraf çektirmemek olmaz. Tarihi 1901 yılına dayanan bu saat kulesi, II. Abdülhamid’in saltanatının 25. yıl dönümünü vurgulamak için inşa edilmiş ve şehrin Konak bölgesinde bulunuyor. Tipik Osmanlı stili, temelde süper ayrıntılı ve etkileyici bir görünüme sahip olduğu anlamına gelir!

Saat kulesinin etrafında dört çeşme var, o kadar ikonik ki eski 500 liralık banknotun üzerine basılmış (artık dolaşımda değil).

3. Gündoğdu Meydanı

Gündoğdu Meydanı, İzmir’in şehir meydanıdır. Alsancak semtinde Konak semtinde bulunur ve Kordon Gezinti Yeri’nin merkezini gösterir. Meydanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 80. yılı anısına bir heykel duruyor. Kentin birçok organizasyonu, konseri, mitingi ve kutlaması burada gerçekleşir.

4. Alsancak

Alsancak Mahallesi Konak ilçesine bağlıdır. Sahile paralel iki büyük cadde semtin ana arterlerini oluşturuyor. Burada iki büyük otelin yanı sıra dükkanlar ve apartman blokları bulunuyor. Şehrin en modern, en seçkin ve en pahalı konut ve iş bölgesidir.

Alsancak’ın doğu ucunda eski bir konağın arazisinde bir de Atatürk Müzesi bulunmaktadır. Atatürk Müzesi’nin binası da ziyaretçilere 19. yüzyılda İzmir’deki zenginlerin hayatına bir göz atma şansı veriyor. Alsancak’ta ayrıca birçok restoran, bar, kafe, disko ve diğer eğlence seçenekleri bulunmaktadır.

5. Asansör

İzmir’de gezilecek yerler arasında önemli destinasyonlardan biri de tarihi Asansör. İzmir’in Konak bölgesinin bir diğer önemli noktası olan Asansör, 1907 yılında inşa edilmiş ve tarihi bir ulaşım şeklidir. Binanın kendisi oldukça benzersiz, ancak içindeki asansör tarihin olduğu yer.

Asansör, malları ve insanları yanındaki sarp tepeye taşımak için inşa edildi, ancak bu günlerde tepeden muhteşem bir panoramik manzara da görebilirsiniz. Ayrıca gerçekten etkileyici bir restoran var, o kadar popüler ki bir masa almak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız gerekecek.

6. Kadifekale

Türkiye’de İzmir kenti yakınlarındaki Pagos Dağı’nın tepesindeki Kadifekale tepe kalesinin duvarları

İzmir’in merkezinde, yukarıya bakarsanız Pagos Dağı adında büyük bir dağ görürsünüz. Zirveye çıkmak İzmir’de yapılacak en iyi şeylerden biridir. Muhteşem bir manzara göreceksiniz ve bu, şehir merkezinin gürültüsünden kaçmanın harika bir yolu.

Tepenin tepesinde, Yunanlıların tüm bölgeye hak iddia ettiği zamana kadar uzanan bir kale var. Açık bir günde, parıldayan Ege Denizi’ni görebilirsiniz.

7. Kültür Parkı

İzmir’de gezilecek önemli yerler’den biri de Kültür Parkı. Yıl boyunca konserlerin, festivallerin ve kitap fuarlarının tadını çıkarabileceğiniz bir yer. Yemyeşil alanlar arasında bir koşunun tadını çıkarabileceğiniz, şehrin koşuşturmacasından bir kaçış görevi görür.

İlkbaharda park, 10 gün boyunca İzmir Kitap Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında ise park, yerli ve yabancı müzisyenlerin ve sanatçıların yerel kalabalığı bir hafta boyunca eğlendirdiği İzmir Enternasyonal Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. Alternatif olarak, içinde bir Tarih ve Sanat Müzesi, bir eğlence parkı ve bir göl de bulunmaktadır.

8. Agora Açık Hava Müzesi

İzmir’den çok uzakta olmayan Selçuk’ta bulunan Efes’i bulacaksınız. Bu, İzmir’den günübirlik gezilerden biri olsa da, antik kalıntıları ziyaret etmek için çok uzaklara gitmenize gerek yok.

İzmir yakınlarındaki Agora Açık Hava Müzesi, fantastik ve elverişli bir konuma sahip bir seçimdir. Bu site, önce Yunanlılara, sonra Romalılara ev sahipliği yapan bir pazar yerinin kalıntılarını kapsamaktadır.

Harabeler arasında özgürce yürüyebilir, bu harika yerin tarihini kendi hızınızda içinize çekebilirsiniz. Aydınlık bir yaz gününde, beyaz kalıntılar ve mavi gökyüzü kontrastı, harika resimler çekmenizi sağlar.

9. Hisar Camii

İstanbul’un göz alıcı camiler üzerinde tekel olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! İzmir, 1592-1598 yılları arasında inşa edilmiş güzel Hisar Camii’ne ev sahipliği yapmaktadır. Tam şehir merkezinde olduğu ve kelimenin tam anlamıyla devasa olduğu için bu camiyi kaçıramazsınız. İçeride, bölgenin en iyilerinden bazıları olan çarpıcı İslami sanat eserleri bulacaksınız.

Açıkçası, bir camiyi ziyaret ederken, her zaman görgü kurallarına uymayı unutmayın. Bu, ayakkabılarınızı çıkarmak, sessiz ve saygılı olmak, kadınların başlarını örtmesi ve herkesin uygun kıyafet giymesi anlamına gelir.

10. Balçova ve Teleferik

İzmir’de gezilecek yerler arasında önemli noktalardan biriside Balçova. İzmir’in birçok yerleşim bölgesinden biri olan Balçova, birçok alışveriş merkezinin yanı sıra İzmir’in Dede Dağı’ndaki tek teleferik sistemine de ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin en eski hava asansörlerinden biridir. 40 yıl hizmet dışı kaldıktan sonra yeniden inşa edildi ve 2015 yılında yeniden faaliyete geçti.

Modern İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin karşısında dağa dik bir tırmanış, teleferikten şehrin manzarası nefes kesici.

Tepede, aileniz ve arkadaşlarınızla dağın tepesinde piknik yapmak için çay evleri ve barbekü malzemeleri bulabilirsiniz. Dağın her iki tarafında da manzaranın keyfini çıkarabileceğiniz çok sayıda piknik masası var.

Teleskop, İzmir’in tamamını ve şanslıysanız flamingoları görebileceğiniz küçük bir ormanı ve lagünü olan bir semt olan İnciraltı’nın manzarasını sunuyor. Sabah gelirseniz, zemin kattaki birçok restoran da Türk kahvaltısı sunuyor.

Bir kaplıca günü için Balçova, efsanelerin termal banyosunu sunuyor: Agamemnon Hamamları. Bu hamamların Yunan kralı Agamemnon (Truva Savaşı komutanı) ve askerleri tarafından bir savaştan sonra kullanıldığı sanılmaktadır. Bazı oteller aracılığıyla sunulan spa hizmetleri ve tedavileri.

Kaçırma: İzmir’in meşhur yemeklerinden Midye Dolma ya da midye dolması Serkan & Hamza’da mutlaka denenmeli. Limon sıkarak deneyin.

11. Urla

Bir zamanlar sadece küçük bir köy olan Urla, şimdi şarap imalathaneleri ve zeytinyağı üretimi için el üstünde tutuluyor. Aynı zamanda antika dükkanları, kafeye dönüşen eski binaları ve kasabayı canlandıran restoranlarla popüler sanatlı bir caddeye de ev sahipliği yapıyor.

Birçok yerel şarap imalathanesi tadım yapmanıza izin verir ve hatta şehrin adaşı Urla Şaraphanesi gibi bazıları ödül bile kazanmıştır.

Taş bir binada kurulu Fırın Vourla’da Türk kahvaltısını, İrmik Hanım’da unlu mamülleri deneyin ve/veya İstifci Urla’da güzel bahçelerinde güzel bir öğleden sonranın tadını çıkarın. Harika bir deniz ürünleri seçeneği için limandaki Yengeç restoranını deneyin ve en eski zeytinyağı çıkarma değirmenini veya Klazomenai’yi (dendiği gibi) kontrol etmek için bir gezintiye çıkın.

Urla’nın yerel Enginar Festivali de son yıllarda popüler hale geldi.

Urla, İzmir’e sadece 45 dakika, Balçova’dan yerel otobüslere veya minibüslere binin ve Arnavut kaldırımlı sokakların ve eski taş evlerin tadını çıkarmak için hemen orada olacaksınız!

12. Yassıca Ada

Birkaç günlüğüne İzmir’i ziyaret ediyorsanız ve yörenin bir kısmını görmek istiyorsanız, Yassıca Adası’na giden vapura atlayın. Yolculuk yaklaşık bir buçuk saat sürecek ve yoğun şehir merkezinden bir milyon mil uzaktaymış gibi hissedeceksiniz.

Anakaradan 4 kilometre uzakta bulunan ada, ıssız ve bu da ona tamamen soğuk bir hava veriyor. Plaj, küçük de olsa çarpıcı ve yaz aylarında şirin bir restoran var.

13. İzmir Doğal Yaşam Parkı (Sasalı Hayvanat Bahçesi)

Yemyeşil ağaçlar ve güzel çiçeklerle çevrili İzmir Doğal Yaşam Parkı, hem yaban hayatı hem de doğa tutkunları için İzmir’de ziyaret edilebilecek en iyi yerlerden biridir. Yaklaşık 425.000 metrekare alana yayılmıştır ve İzmir’in en büyük hayvanat bahçelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Burada en nadir kuş türlerini, nadir bitki örtüsünü ve tropikal hayvanları görebilirsiniz.

Buradaki hayvanlar diğer hayvanat bahçelerinde olduğu gibi kafeste değiller ve doğal ortamlarında özgürce dolaşıyorlar. Hayvanat bahçesi zebra, geyik, aslan, kaplan, maymun, ceylan, su aygırı, deve ve deve kuşu gibi yüz yirmi farklı türden on beş bin civarında hayvana ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda mükemmel bir piknik yeri ve hayvanlar ve kuşlarla iyi bağ kurabileceğiniz muhteşem bir hafta sonu kaçamağı olacaktır.

14. Efes Antik Kenti – İzmir’de Gezilecek Yer

Antik Roma kenti Efes, bir zamanlar İpek Yolu üzerinde oldukça popüler bir duraktı ve şimdi yılda yaklaşık 2 milyon ziyaretçiyi ağırlayarak İzmir’de yapılacak en popüler şeylerden biri.

Antik çağda, dünyanın her yerinden insanlar egzotik baharat ve meyveleri stoklamak, yetenekli Türk kumaş üreticilerini ziyaret etmek ya da çok kültürlü şehrin lezzetini içinize çekmek için limana gelirdi. Efes’teki Celsus kütüphanesinde 12.000 parşömen bulunurdu.

Orada bulunan 12.000 parşömeni korumak için çift duvar tekniğiyle inşa edilen restore edilmiş Celsus kütüphanesi, biz insanların bilgiye ve öğrenmeye her zaman verdiğimiz değeri büyük bir hatırlatıcıdır.

15. Şirince Köyü

İzmir’de gezilecek yerler arasındaki popüler yerlerden birisi de Şirince Köyü’dür. Şirince’nin dar sokakları her virajın ardında sırlar saklıyor ve harap olmuş eski evler, mimarlık tutkunu bir fotoğrafçının hayali.

Kasaba merkezinde, güler yüzlü esnaf ve zanaatkarlar ürünlerini gururla sergiliyor.

Köyün en yüksek yerlerine çıkmak zamanda yolculuk yapmak gibidir. Geleneksel kıyafetli yaşlı kadınlar açık kapılardan birbirlerine sesleniyorlar, kavisli taş fırınlarda ekmek pişiriyorlar.

16. Bergama Akropolü

İzmir’de görülmesi gereken yerler’den biri olan Bergama Akropolüdür. Modern Bergama kentine bakan bir tepenin üzerinde, MÖ 2. yüzyılda iktidar koltuğu olan antik bir Yunan şehri olan Bergama Akropolü bulunur.

İzmir’deki Bergama Sunağı’nın yüksekliği ve büyüklüğü tek kelimeyle nefes kesici.

Alan en çok yükselen sütunlara sahip devasa bir yapı olan Bergama Sunağı’nın yeri olarak bilinir.

Benim için Bergama’nın en önemli özelliği, Bergama kasabasına bakan yamaçtan baş döndürücü bir şekilde sarkan dünyanın en sarp antik tiyatrosuydu.

İzmir’de görülecek çok şey var ama İzmir’deki birçok cazibe merkezi arasında bu kaçırılmayacak bir yer.

17. Alaçatı

Türkiye’nin Çeşme Yarımadası’nda bulunan bu sahil kasabası turistler arasında son derece popüler! Aslında burası eski tarz ve lüksün eklektik bir karışımı ve bu da onu İzmir’de ziyaret edilecek en iyi 10 yerden biri yapıyor! Ama şehrin en büyük cazibesi muhtemelen güneydeki Alaçatı Marina’da bulunan ve kuvvetli rüzgar alan spor merkezidir ve bu nedenle birçok insan Alaçatı’yı sörf yapmak için ziyaret eder!

İzmir Havaalanı Alaçatı Ulaşım

İzmir Alaçatı transfer hizmeti alarak kolayca istediğiniz bölgeye ulaşabilirsiniz. Şoförlü araç kiralaması yaparak Çeşme, Alaçatı ve İzmir turunun keyfini çıkarın.

18. Çeşme İzmir’de Gezilecek Yerler

Çeşme Marina’da Takılın

Çeşme şehir merkezinin kalbi oldukça yoğun bir yerdir. Gerçekten hareketli sokaklar var ama aslında marina ana nokta. Marina, sadece tekne sahiplerinin uğrak yeri değildir. Özellikle geceleri arkadaşlarınızla takılmak istiyorsanız buraya gelebilirsiniz. Çünkü gerçekten çok güzel dükkanlar, restoranlar ve barlar var.

Çeşme Kalesi’ni ziyaret edin

Çeşme Kalesi, 16. yüzyılın başlarında inşa edilmiştir. Günümüzde kale, şehir siluetinin önemli bir parçasıdır. Ayrıca tarih ve kültür sevenler için güzel bir mekandır.

Alaçatı’yı dolaşın

Alaçatı, Çeşme’nin en popüler yeridir. Burada yapılması gerekenlerden birinin güzel sokaklarda kaybolmak olduğunu söylemeye gerek yok. Butik otel, restoran, bar veya mağaza olarak kullanılan geleneksel taş evleri bolca bulabilirsiniz. Çoğu insan gündüzleri plajı tercih eder, öğleden sonra burası daha hareketlidir.

Yerel Mutfağı Tadın

Ege mutfağının güzel örneklerini Çeşme’nin birçok restoranında bulabilirsiniz. Bu, çoğunlukla zeytinyağında pişirilmiş otlar ve sebzeler anlamına gelir. Tatilinizin başında mutlaka deneyin, çünkü daha fazlası için geri geleceksiniz. Alaçatı Ot Festivali sırasında buradaysanız, Alaçatı Ot Festivali’ne katılmak da iyi bir fikirdir.

Plaj Kulüplerinde Rahatlayın

Çeşme’de denizin tadını çıkarmanın en popüler yollarından biri beach club’a gitmek. Güneş batarken harika müzikler dinleyebilir ve canlı dans gösterilerini izleyebilirsiniz. Bunun için kalmak gerçekten çok eğlenceli.

Yüzmeye gidin

Plaj kulüplerinin yanı sıra, yüzmek için başka seçeneğiniz de var. Halk plajlarından bazıları kumlu, çakıllı veya kayalık oluşumlardır. Çeşme bir yarımadadır, bu nedenle dümdüz denizin tadını çıkarmak için her zaman dalgaların olmadığı bir yer bulabilirsiniz.

Alaçatı Restoranlarında yemek yiyin

Alaçatı gerçekten çok güzel yerlerle dolu. Özellikle bohem tarzı şık restoranlar gerçekten çok iyi. Yemekler harika, ortam harika. Kendinizi çok özel hissedeceksiniz. Önceden bir masa ayırtmayı unutmayın.

Çeşme’de Gece Hayatının Keyfini Çıkarın

Çeşme geceleri daha hareketli hale geliyor ve muhtemelen Türkiye’nin en iyi gece hayatına sahip. Çok sayıda kulüp, kokteyl bar ve canlı performans bulabilirsiniz. Sadece unutmayın, bazıları şehir merkezinde, diğerleri daha uzak bölgelere dağılmış durumda.

Kahvaltının tadını çıkarın

Bildiğiniz gibi Türkiye’de kahvaltı oldukça törensel bir olaydır ve yöre halkı Çeşme’de kahvaltıdan çok keyif alır. Burada güzel olan, tipik Türk kahvaltısını ve diğer sağlıklı ve lezzetli seçenekleri deneyebilirsiniz.

Çeşme Butiklerinde Alışveriş Yapın

Ziyaretçiler Alaçatı’ya geldiklerinde her zaman çılgınca alışveriş yaparlar. Burada birçok göz kamaştırıcı mağaza ve çoğunlukla yerel tasarımcılar var. Güzel mutfak gereçlerinden çantalara, mücevherlere, giysilere ve benzersiz eşyalara kadar her şeyi satın alabilirsiniz. Bu yüzden butikleri kontrol etmek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Çeşme Alaçatı Rüzgar sörfüne gidin

Alaçatı aslında rüzgar sörfü ile ünlü çünkü burası tüm yıl boyunca bol rüzgar alıyor. Rüzgar sörfü ve uçurtma sörfü yapmak için dünyanın en iyi yerlerinden biri olarak kabul edilir. İster profesyonel ister yeni başlayan sörfçü olun, burada birçok rüzgar sörfü okulu bulabilirsiniz.

İzmir Havalimanı Çeşme Ulaşım

İzmir havaalanından Çeşme bölgesine ulaşım için İzmir Çeşme transfer hizmetimize göz atın.

19. Foça

Genel bilgi

Foça: Ege bölgesinin en güzel noktalarından biri olan Foça, doğal güzelliği ve berrak denizi ile herkesi büyüleyen şirin bir tatil cennetidir.

Antik çağların İyon Birliği’nin şehirlerinden biri olan Foça, eskiden Foça olarak biliniyordu ve adını bölgede yaşayan foklardan alıyor.

İzmir ilinin kuzeyinde yer alan bu şirin tatil beldesi, Eski Foça (Eski Foça) ve Yeni Foça (Yeni Foça) olmak üzere iki bölgeye ayrılmıştır. Tipik bir sahil beldesi olan Foça, doğa harikaları ile sizi büyüleyecek.

Birçok efsanede adı geçen Foça, günümüze kadar önemini korumuştur. Gerçekten de bölge, sayısız koyla bezenmiş uzun sahil şeridi ile rüya gibi bir manzara sunuyor.

Yılın her mevsiminde misafirlerini ağırlamaya hazır olan belde, sadece doğa harikaları ile değil, tarihi mirası ile de adından söz ettirmektedir.

Foça’da gezilecek yerler

İzmir ilinin en doğal ve korunaklı ilçelerinden biri olan Foça’da keşfedilecek ve görülecek pek çok yer var.

Foça, tarihi yapılardan küçük adalara, nefes kesen sahillere ve enfes tatlara kadar çeşitli turistik mekanlarla ziyaretçilerini karşılıyor.

Foça’nın kıyı bölgeleri, Akdeniz foklarının dünya çapında barındığı üç kıyıdan biridir. Fokların yaşam alanlarına yaklaşmak, türün korunmasını sağlamak için sınırlandırılmıştır.

Antik çağlardan beri çeşitli yerleşim yerlerinin bulunduğu Foça, farklı dönemlere ait çok sayıda yapı ve eserle çevrilidir. Birçok efsanede yer alan ve Athena Tapınağı, Pers Mezar Anıtı, Kibele Açık Hava Tapınağı ve Şeytan Hamamı’nın (Şeytan Hamamı) yanı sıra fokların ve Taş Ev’in de barındığı Siren Kayaları, asırların izlerini taşımaktadır. uzun Hikaye.

Günümüzde açık hava tiyatrosu olarak kullanılan Beşkapılar Kalesi ve Dış Kalesi, antik çağda birer kale işlevi görüyordu. Fatih, Kayalar, Hafız Süleyman Ağa camileri de görülmeye değer tarihi yerlerdir.

Eski Foça, geçmişin ruhunu yaşatması, otantik ve tarihi evlerine sahip çıkmasıyla tanınmaktadır. Taş evler, küçük mekanlar ve alışveriş bölgesi ile çevrili Eski Foça, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

Eski Foça’dan Yeni Foça’ya uzanan sahil yolu üzerinde yer alan koy ve adaların kumlu plajlarının, güneşin ve masmavi denizinin tadını çıkarabilirsiniz.

Balıkçılığın ön planda olduğu bir sahil kasabası olan Foça, Ege mutfağının en leziz yemeklerini sunuyor. Leziz mutfağı ve gezilecek birçok yeri ile Foça ziyaret etmenizi bekliyor!

Olaylar

Ege Bölgesi’nin korunan bölgelerinden biri olan Foça, sadece doğal güzellikleri ile değil, festivalleri ile de ziyaretçilerinin uğrak noktasıdır.

Her yıl Eylül ayında düzenlenen Uluslararası Foça Kültür Sanat ve Balıkçılık Festivali’nin programında birbirinden eğlenceli konserler, performanslar ve etkinlikler yer alıyor.

Uluslararası yavaş gıda hareketini desteklemek için yerel yetiştiriciler tarafından yalnızca taze ve tamamen organik tarım ürünlerinin satıldığı yerel Pazar pazarını ziyaret etmeden bölgeyi terk etmeyin.

Bölgenin organik tarım ürünlerinin sergilendiği Geleneksel Tarhana Festivali, her yıl Ağustos ayında Yeryüzü Pazarı’nda düzenleniyor ve unutulmaz anılara ve şenliklere ev sahipliği yapıyor.

Unutulmaz anılar biriktirebileceğiniz Foça’yı keşfetmek istemez misiniz?

Foça’ya nasıl gidebilirim?

İzmir ilinin kuzeyinde yer alan Foça, oldukça uygun ve keyifli ulaşım alternatifleri sunuyor.

En uygun rota, İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na uçakla gitmek. Terminal kapılarının dışında bulunan servisler veya toplu taşıma araçları sizi kısa sürede Foça’ya götürecektir. Alternatif olarak bölgeye özel aracınızla da ulaşabilirsiniz. Birbirinden güzel manzaralar sunan Foça’ya yolculuk keyifli.

Diğer bir alternatif ise Türkiye’nin herhangi bir şehrinden İzmir iline hareket eden şehirlerarası otobüslerden birine binerek bölgeye ulaşmak olabilir. İzmir otogarından Foça’ya hareket eden servislerden birine binerek yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

20. Karaburun

Şehir merkezine 100 km uzaklıkta bulunan ilçeye Çeşme karayolu ile kolayca ulaşılabilmekte ve dünyadaki ender yerlerden biridir.

Mimas olarak da bilinen Karaburun Yarımadası, sadece binlerce yıllık tarihi ile değil, temiz denizi ve kumsalları ile de mutlaka görülmesi gereken bir destinasyondur.

Mordoğan’ı görmeyi unutmayın

İzmir-Karaburun yolu üzerinde İzmir şehir merkezine 80 kilometre uzaklıkta bulunan Mordoğan, 3 doğal plajı, güzel doğası ve tarihi zenginliği ile Karaburun’un en önemli bölgelerinden biridir. Bölgenin en önemli değerleri Müesser Aktaş Etnografya ve Tarih Evi, Narkisos Pınarı, Ayşe Hatun Camii, Rum Köyleri, tarihi çeşmeler ve yel değirmenleridir.

Mordoğan’ı ziyaret edenler, balık tutabilir ve ardından kıyı boyunca uzanan lokantalarda yöresel lezzetlerin sunulduğu lokantalarda balık keyfi yapabilir, arkeopark’ta dalış yaparak saklı tarihi keşfedebilir, batık uçakta gökyüzünün derinliklerini hissedebilir ve doğayı gezerken doğanın tadını çıkarabilirler. bölgede izler.

Karaburun plajları

Güzel koyları, berrak denizi ve doğal kumsallarına rağmen Karaburun, sakinliğini koruyan ender yerlerden biridir. Denizin tadını çıkarabileceğiniz güzel plajlar var. Kuyucak ve Akvaryum (İncirliköy) plajlarının yanı sıra sakinlik arıyorsanız Eşendere, Saipaltı, İğdealtı, Büyükkent, Dolungaz gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Tüm plajları görmek ve daha detaylı bilgi almak için tıklayın.

Yürüyüş parkurları

Karaburun ilçesinde ekoturizm ve kırsal turizm kapsamında doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Birçok dağcılık kulübü Karaburun’a turlar düzenlemektedir. Yarımadada birçok doğal yürüyüş parkuru bulunmaktadır. Gitmek için ideal zaman Nisan ve Kasım ayları arasıdır.

Karaburun’da ne yenir

Karaburun, hurma zeytini, keçi peyniri/süt, enginar ve doğal bitki ve otlardan elde edilen bir mutfak kültürüdür. Dalından hemen yenilebilen hurma zeytini Karaburun’a özgüdür. Yemekler geleneksel Ege yemeklerine benzese de bazıları orijinaldir.

Peksimet (iki kez pişmiş ekmek), keşkek (dövme et ve buğdaydan yapılan bir yemek), çullama (etli börek), çalkama (bitkilerden yapılan börek), zıngata (kabaktan yapılan bir yemek), soğan göbeği tavası (soğan kızartması) ), sarımsak tavası, birçok çeşit köfte, enginar reçeli, karabaşotu (Lavandula stoechas) reçeli ve portakal çiçeği reçeli Karaburun’da tadabileceğiniz eşsiz yemekler.

Nerede Ziyaret Edilir

Karaburun’a göre biraz daha hareketli olan Mordoğan’ı Kocakum, Çatalkaya, Ayıbalığı ve Ardıç plajlarında denizin ve güneşin tadını çıkarmak için ziyaret edebilirsiniz. Ev hanımı Müesser Aktaş’ın 20 yılda topladığı ve Yarımada’nın tarihini anlatan eserleri görmek için Müesser Aktaş Etnografya Müzesi ve Tarih Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Çevre köyleri keşfetmek isterseniz Kösedere, Saip, İnecik ve Eğlenhoca’yı ziyaret edebilirsiniz.

Karaburun’da Ne yapalım

Yarımada üzerindeki birçok doğal parkurda yürüyüş yapabilir, dinlenme noktalarında piknik yapabilirsiniz. İncirlikoy, Kocakum, Ardıç ve Ayıbalığı plajlarında berrak denizin keyfini çıkarabilir, tekne turları ile bölgeyi keşfedebilirsiniz. İncirliköy, Türkiye’nin en iyi 10 plajı arasında gösteriliyor. Karaburun tüplü dalış ve şnorkelle dalış yapabileceğiniz önemli bir dalış destinasyonudur. Mayıs ayında Hıdırellez, Ağustos ayında Karaburun Şenliği’ne katılabilirsiniz.

21. Seferihisar

Sığacık çevresinde dolaşın

Seferihisar’ın en gözde yeri Sığacık, surlarla çevrili gerçekten şirin bir köy. Buradayken bir film setinden geçiyormuşsunuz izlenimine kapılıyorsunuz. Tamamen yenilenmiştir, bu yüzden süper güzeldir. Kameranızın çantada olduğundan emin olun. Geceyi burada geçirmek istiyorsanız, aslında iyi bir fikir. Eski evlerden dönüştürülmüş bir butik otelde kalmak gerçekten güzel bir deneyim olabilir.

Teos Antik Kenti’ni ziyaret edin

İzmir’in Seferihisar ilçesinde bulunan Teos Antik Kenti, M.Ö. 1000 yıllarında bir İyon uygarlığı olarak kurulmuştur. Dionysos’un oğlu Athames’in şehrin kurucusu olduğuna inanılıyor. Ünlü Dionysos Tapınağı, 500 kişilik tiyatro, agora, surlar, liman kalıntıları, bouleuterion ve gymnasium gezilecek yerler arasındadır.

Sığacık Yerel Pazarında Alışveriş Yapın

Sığacık’ta her Pazar yerel üretici pazarı kurulur. Buraya geldiğinizde bazı meyve ve sebze satıcıları bulacaksınız. Ayrıca kıyafet satan, süs eşyası satan ve kendi yaptıkları bazı örgüleri satan yöre halkı da var.

Yüzmeye gidin

İzmir’deki herhangi bir tatil, bir plaj gezisini içermelidir ve Seferihisar da bir istisna değildir. Seferihisar’da aralarından seçim yapabileceğiniz birçok plaj var. Plajlar oldukça sakin ve çocuklar için de harika.

Doğa Okulu’nu ziyaret edin

Doğa Okulu Seferihisar’a bağlı bir dağ köyü olan Orhanlı’da bulunmaktadır. Doğa kültürünü teşvik etmek için kuruldu. Biyoçeşitlilik, insan ayak izini en aza indirgeme ve etik kaynak bulma gibi alanlara dokunuyorlar. Okulun ayrıca bu ilkeler doğrultusunda tedarik edilen ürünlerin satıldığı bir mağazası bulunmaktadır.

Yerel Spesiyalleri Deneyin

Seferihisar’a geldiğinizde, sokaklarda yöresel lezzetleri deneyebileceğiniz çok sayıda sokak satıcısı olduğunu göreceksiniz. Bu leziz lezzetler daha çok tuzlu ve tatlı hamur işlerinin yanı sıra bazı tipik Ege yemeklerinden oluşuyor.

22. Kemeraltı Çarşısı

Geleneksel ve otantik hediyelik eşya alışverişini seviyorsanız Kemeraltı Çarşısı’na gitmelisiniz. İzmir’in en gözde mekanlarından biri olan bu, pazar tezgahları ve kapalı çarşısıyla harika bir alışveriş caddesidir.

Aynı zamanda yoğun bir yerdir ve genellikle oldukça gürültülü ve hareketlidir. Sevdiklerinize evinize götürmek için burada harika hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Bölgede dolaşmak bile başlı başına bir deneyim!

23. Konak Pier ve Kordon

izmir gezilmesi gereken yerler

Konak Pier, 1890 yılında Fransız mimar ve inşaat mühendisi Gustave Eiffel tarafından bir gümrük binası olarak tasarlandı. Bina Konak Meydanı ile Pasaport ve Alsancak mahalleleri arasında yer almaktadır.
Kordon mesire İzmir Mustafa Kemal Atatürk

Aslen bir gümrük binası olarak tasarlanan işlevi defalarca değişti. 1960 yılında Konak Pier şimdi mağazaları, restoranları ve sinemasıyla bir alışveriş merkezidir.

Kordon Gezinti Yolu, Saat Kulesi ile Alsancak mahallesi arasında, Konak İskelesi ile Pasaport ve Alsancak vapur iskelelerinin yanından geçmektedir. Hava güzel olduğunda, genç ve yaşlı burada çimenlerin üzerinde buluşur. Gezinti yeri gerçekten ılıman yaz akşamlarında hayat buluyor.

24. Forum Bornova

Modern bir alışveriş ve eğlence mekanının tadını çıkarmak istiyorsanız, gidilecek en iyi yer devasa Forum Bornova alışveriş merkezidir. Liranızı harcayabileceğiniz bir sinema, Türk yemek alanı, çok sayıda kahve dükkanı ve sayısız ulusal ve uluslararası mağaza bulacaksınız.

25. İzmir Optimum

izmir gezilecek yerler

İzmir Optimum, 2012 yılından bu yana İzmir’in Gaziemir semtinde faaliyet gösteren ve Rönesans Holding tarafından işletilen bir alışveriş merkezidir. 235.000 m2 alan üzerine kurulu ve 250 mağazası bulunan İzmir Optimum, Ege Bölgesi’ndeki en büyük alışveriş merkezlerinden biridir. Adnan Menderes Havalimanı ve İzmir-Aydın karayolu üzerinde yer almaktadır.

İzmir sizi cezbetti mi? İzmir’de gezilecek yerler listenize ilk olarak ne ekleyeceksiniz?

İzmir’de Gezilecek Yerler Ulaşım

İzmir’de ulaşım için çeşitli şehiriçi eshot otobüsleri ve tren seferleri bulunmaktadır. İzmir havalimanından ulaşım için İzmir havalimanı transfer şirketlerini, taksileri, treni ya da belediye otobüslerini tercih etmeniz gerekiyor. Havalimanitransfers ekibi olarak size vip transfer hizmeti sunabiliriz.

İzmir hakkında daha fazla bilgi arıyorsanız aşağıdaki bağlantılara göz atabilirsiniz.

https://www.izmir.bel.tr/tr/Izmir/5

https://tr.wikipedia.org/wiki/izmir

İzmir Bölgesi En Güzel Tatil Yerleri!

Bir cevap yazın

Not: Web sitesinde yer alan yorumlar yazarların görüşlerini yansıtır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. *